Otoczenie

Wyciągi narciarskie

Ośrodek Groń to doskonałe miejsce na rodzinne wyjazdy wakacyjne, feryjne, na długie weekendy czy krótkie dwudniowe wypady w góry. Szlaki turystyczne i rowerowe, ścieżki edukacyjne, wyciągi narciarskie oraz okoliczne zabytki uatrakcyjnią Państwu pobyt w naszym Ośrodku. Zapamiętacie na długo przyjazną atmosferę i przepyszne posiłki, a przystępne ceny nie zrujnują Państwa budżetu domowego.
Zawoja - wyciągi położone w odległości ok. 15 km od ośrodka.
Korbielów - wyciąg położony w odległości ok. 32 km od ośrodka.
Sopotnia Wielka - wyciągi położone w odległości ok. 32 km od ośrodka.
Żywiec - wyciąg położony w odległości ok. 32 km od ośrodka.

Szlaki turystyczne

Przez gminę Stryszawę przebiega gęsta sieć szlaków turystycznych PTTK. Niektóre są oznakowane tylko na terenie gminy, niektóre natomiast prowadzą dalej - do sąsiednich miejscowości. Oprócz tradycyjnych już górskich szlaków PTTK na terenie gminy wyznakowano również kilka ścieżek dydaktycznych. 
Poniżej kilka linków do ciekawych stron związanych z turystyką w okolicy naszego Ośrodka:
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Ścieżki dydaktyczne
Pomniki przyrody
Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Zabytki

W okolicy Ośrodka Groń znajdują się liczne zabytki kultury, wśród nich jeden z piękniejszych, drewnianych kościołów w Polsce kościół św. Piotra i Pawła w Lachowicach. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Jest pretendentem do Światowej Listy UNESCO. Atrakcyjne położenie Ośrodka zapewnia łatwy i szybki dojazd do najpiękniejszych zabytków w regionie.
Więcej o okolicznych zabytkach można przeczytać na stronie powiatu suskiego lub Gminy Stryszawa.
Image
Image

Zabawkarstwo ludowe

W Beskidzie Żywieckim oraz na przyległych terenach kultura ludowa obejmuje bogate i różnorodne tradycje. Mimo wielu postępujących i nieuniknionych zmian tradycje te w znacznym stopniu przetrwały. Już od I połowy XIX wieku zaczęło rozwijać się tu zabawkarstwo ludowe. Nie stanowiło ono jednak osobnej gałęzi rzemiosła, lecz w większości miało charakter produkcji ubocznej warsztatów garncarskich i przemysłu drzewnego, jak również było dodatkowym zajęciem dla murarzy czy rolników.

Gmina Stryszawa należy do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego w Polsce. Jest to jeden z najprężniej działających ośrodków na tym polu. Dawniej w wytwarzaniu zabawek uczestniczyła cała rodzina, dlatego też tradycja ta przechodziła z pokolenia na pokolenie.
Do najstarszych zabawek stryszawskich należą: taczki, wózki, kołyski, karetki z konikami, karuzelki i drewniane ptaszki. Typowymi ptaszkami stryszawskimi są: kogutki, dudki, sowy, jaskółki, bociany i zięby, które mogą również być elementem większej kompozycji: na gałązce czy w gnieździe.

Zabawki konstruowane przez twórców ludowych z terenu gminy Stryszawa zobaczyć można na stałej ekspozycji stryszawskiego Ośrodka Kultury, która znajduje się w Warsztatach Twórczych. Warsztaty Twórcze to miejsce, gdzie młodzi Stryszawianie pod okiem instruktora - twórcy ludowego - uczą się wytwarzać proste zabawki ludowe. Również odwiedzający ten region mogą podpatrzyć pracę zabawkarza, a nawet sami wziąć udział w stworzeniu stryszawskiej zabawki.

Stryszawa słynie ponad to z organizacji wielu imprez kulturalnych, w tym plenerowych. Organizowane imprezy dotyczą zarówno obyczajów i obrzędów, jak i regionalnego folkloru. Gmina zaprasza całe rodziny na Święto Zabawki Ludowej, impreza ma charakter folklorystyczny. Odbywa się w pierwszy weekend czerwca. Równolegle z imprezą odbywa się kiermasz sztuki ludowej oraz organizowane są inne atrakcje dla dzieci i nie tylko. Na pewno warto zobaczyć!

 

Groń Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny